Küstah Dost

“Dostların sohbetinden müteessir oluyorum. Onlar benim kötü huyumu bana güzel gösteriyorlar. Dostlar benim kusurlarımı büyük bir meziyet gibi görüyorlar. Dikenimi, gül ve yasemin gibi gösteriyorlar. Benim o küstah ve çabuk görücü düşmanlarım nerede? Onları istiyorum ki, ayıplarımı olduğu gibi göstersinler.” GÜLİSTAN – Şeyh Sadi

Dost dostu kandırıyor. Son 10 yıldır daha yüzeysel bir dostluk anlayışının geliştiği görülüyor. Dostlar birbirlerini iyi veya kötü – olur veya olmaz her konuda arkalıyorlar. Ayıplar görmezden geliniyor ya da her ayıba güncel bir kulp bulunuyor.

Zaten ayıbı yüzüne karşı söylendiğinde kızıp küsmeyecek pek dost da kalmadı ortalıkta. Herkes etrafında kendisini körü körüne destekleyecek – gaza getirecek – dostlar arıyor. Dostun tanımı değişti. Doğruyu söyleyenler artık dost bulamıyor.

Böyle bir ortam oluştuğundan ayıbı gören kişi de dostunu uyarmaktan çekiniyor. Küstahca davranırsa kalp kıracağından korkuyor. Böylece ayıplar büyüyüp çoğalıyor ve normalleşiyor.

Yani herkese “küstah” bir dost lazım!!!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.